Tajemnice Flotylli Wiślanej 1920

W tym roku mija 100 rocznica Bitwy Warszawskiej, tożsama ze stuleciem Flotylli Wiślanej

Pamięć o tym wydarzeniu w kontekście działań na Wiśle chcemy pielęgnować w wyjątkowy sposób – wystawą, rejsami spotkaniami i prelekcjami z największymi autorytetami w Polsce z kręgu historii żeglugi śródlądowej. Będą nimi kpt. Waldemar Danielewicz, jeden z największych znawców żeglugi śródlądowej w Polsce, prof. Jan Bartelski z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca dziejów flotylli rzecznych oraz Sławomir Zagórski, historyk i dziennikarz piszący o historii polskiej wojskowości XX wieku, wybitny znawca działań zbrojnych na rzekach, autor książki „Białe kontra czerwone o marynarzach walczących z bolszewikami”

Wystawa ukazująca historię Flotylli Wiślanej będzie dostępna na tabletach na iBarce i przybliży przyczyny konfliktu, pokaże walki na rzekach Polesia w 1919/20 r, powstanie Flotylli Wiślanej w 1920 r., działania flotylli na Wiśle w sierpniu 1920 r., przedstawi statki biorące udział w walkach, a także dalsze dzieje flotylli.

W ramach wydarzenia zapraszamy w sierpniu na spotkania i rejsy:
20.08, godz. 18
„Polscy marynarze w walkach z bolszewikami. Wisła walczy – działania wojenne 1920 r — spotkanie ze Sławomirem Zagórski, z udziałem prof. Jana Bartelskiego
21.08, godz. 18
Flotylla Wiślana 1920 i jej statki – prelekcja kpt. Waldemara Danielewicza

21.08 odbędą się także rocznicowe rejsy z kpt Waldemarem Danielewiczem, podczas których będzie można posłuchać o dziejach Flotylli Wiślanej i obejrzeć wystawę. Godzinne rejsy będą się odbywały po warszawskim odcinku Wisły, będzie można skonfrontować historię z dzisiejszą rzeczywistością.

Zapisy na rejsy komentowane w dniu 21.08 z kpt Waldemarem Danielewiczem
Godziny rejsów: 11/12/13/14/15/16
Zapisy: kontakt@infobarka.pl

IBarka cumuje przy Przystani Nowa Fala

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu M. St. Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *