STREET ART DOPING

RIVERLIGHTS

Festiwal końca lata na Wiśle 2020.

CUT&PASTE. POLSKI SZABLON 2020 – WIDEO

Nagranie wideo z dnia otwarcia wystawy Cut&Paste. Street Art Doping 2020.

WYSTAWA CUT&PASTE. POLSKI SZABLON 2020 – WIRTUALNIE

 

poster_cut_and_paste_NET

Szablon to stara technika malarska, licząca nawet 30 tys. lat. Od dawna przy pomocy szablonów nanoszono napisy i oznaczenia, malowano znaki i szyldy. W czasie drugiej wojny światowej posługiwali się tą techniką żołnierze Małego Sabotażu, a po wojnie propaganda komunistyczna. Bez szablonu nie byłoby estetyki punk rockowego podziemia lat 80. W tej właśnie dekadzie graffiti szablonowe okazało się też idealnym medium rozprzestrzeniania idei dla młodzieżowych środowisk wolnościowych, antysystemowych i artystycznych. Po upadku komuny mury polskich miast pokryte były setkami i tysiącami odbić szablonów, które dziś nazwalibyśmy po prostu street artem. Tu właśnie tkwią korzenie współczesnej, polskiej sceny szablonowej, do dziś tworzą artyści, którzy swoją karierę zaczynali wtedy.
– Nielegalne graffiti szablonowe to małe, zwykle jednokolorowe, pozornie nieatrakcyjne obrazki, warto ich jednak szukać, warto obserwować, bo to prawdziwe perełki ulicznej sztuki – mówi SC Szyman, grafik i plakacista, twórca warszawskiej pracowni N22 i kurator wystawy „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”. – Pełny precyzji potencjał szablonu ujawnia się jednak dopiero w studiu artysty.
Takie właśnie prace zobaczymy na wystawie w Elektrowni Powiśle.
W wystawie wezmą udział:
Czarnobyl
Egon Fietke
Gu-Tang Clan
NeSpoon
Maniac
M-City
Bartek Stypka
Simpson
Tankpetrol
Wystawa odbywa się w ramach Street Art Doping 2020 w przestrzeni pop-upowej galerii w Elektrowni Powiśle (II piętro). Jej organizatorem jest Fundacja Do Dzieła! Wydarzenie jest współfinansowane przez M. St. Warszawa.
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2020 w godzinach
wt-pt 16-20
sb-nd 12-20
W związku z panującymi obostrzeniami osoby wybierające się na wernisaż 6.11 prosimy o przesłanie mejla potwierdzającego obecność ze wskazaniem godziny przyjścia
(godz. 19 lub 20) na adres fundacjadodziela@gmail.com
Wydarzenia towarzyszące wystawie w Elektrowni Powiśle:
• 7.11, godz. 17
Spotkanie z Mariuszem Warasem aka M-city – prowadzi Marcin Krasny,
• 18.11, godz. 19
Polski Szablon – wykład Marcina Rutkiewicza
W ramach Street Art Doiping 2020 powstanie także mural M-City na ul. Strzeleckiej 5

 

 

sad
SEBASTIAN VELASCO – STRZELECKA 26 / WARSZAWA
fot-maciej-kruger-sad16w161001_2mk0988
sad_baner_more info soon
CYRCLE – RADZYMIŃSKA 14o/WARSZAWA
cyrcle_Radzymińska  
CYRCLE – WIDOK 11/WARSZAWA
cyrcle
plakat SAD 2014

Kolizja przeszłości z przyszłością na ulicach Warszawy!

Artystów z kolektywu Cyrcle tak zaintrygowała Warszawa, że zależało im na realizacji dwóch murali – po jednej, jak i po drugiej stronie Wisły. Ich prace na stałe odmienią topografię stolicy.

Fundacja Do Dzieła! dopiero co została uhonorowana nagrodą SEKTOR za najlepszą inicjatywę pozarządową w przestrzeni publicznej za poprzednią edycję Street Art Doping, a już 4 lipca rozpoczyna kolejną – szóstą edycję festiwalu.

– Bardzo uskrzydliło nas to wyróżnienie, zwłaszcza, że konsekwentnie skupiamy się na zapraszaniu interesujących nas twórców i produkcji jak najlepszych prac. Nie interesują nas wyścigi na największe i najbardziej kolorowe murale, choć prace wielkoformatowe to właśnie to, co nas najbardziej w zjawisku działań w przestrzeni publicznej interesuje – mówi Katarzyna Dziubłowska, prezes Fundacji Do Dzieła! – Tym bardziej cieszymy się, że udało nam się zaprosić tak wyjątkowych artystów jak duet Cyrcle.

Cyrcle pochodzą z Los Angeles i obecnie stanowią jedno z najświeższych zjawisk w sztuce w przestrzeni publicznej. Przemierzają świat wzdłuż i wszerz, pokazując swoje prace od HonkKongu po Montreal, od Malmoe po Honolulu. Tworzą murale, grafiki, zdjęcia i filmy. W ich pracach zamierzchła przeszłość łączy się z nieokreśloną przyszłością. Czas nie istnieje, kruche są podstawy organizacji społeczeństwa, władza i siła bierze się z ludzkiej słabości. W swoich pracach nieraz przywołują antyczne posągi, które zderzają z nowoczesnym liternictwem, zaskakują świeżością kompozycji.

Artyści, którzy dopiero co pozostawili swoją prace na gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Malmoe, przyjmując zaproszenie do Warszawy poprosili o możliwość realizacji dwóch prac w Warszawie – po obu stronach Wisły. Murale, które stworzą znajdą się przy ul Widok i przy ul. Radzymińskiej.

– Możemy już dziś powiedzieć, znając te projekty, ale trzymając je w tajemnicy, byście sami odkryli świat Cyrcle, że będą to absolutnie wyjątkowe prace w przestrzeni publicznej Warszawy. Zabrzmi to banalnie – ale czegoś takiego jeszcze nie było w Warszawie – przekonują organizatorzy.

We faced our fears, We swallowed our pride, We gave our hearts, We tried and failed, We followed our dreams, We are cyrcle, We never die! – oto motto Cyrcle.

Ale Cyrcle to nie wszystko. Trzeci z tegorocznych murali – przy ul. Bliskiej, vis a vis Dworca Wschodniego stworzy pochodzący z Chin, a mieszkający w Kapsztadzie DALeast. Tworzy on wyjątkowe monochromatyczne ujęcia przede wszystkim zwierząt, składające się z setek falujących linii, dzięki czemu w efekcie wydaje się, że jego postaci ożywiają na ścianie, są tylko na moment zatrzymane w kadrze. To jeden z artystów o absolutnie niepowtarzalnym stylu, który równie dobrze radzi sobie z wielkimi muralami, jak i małym płótnem czy sztuką wideo.

Podczas festiwalu będziemy także mogli zobaczyć dwie wystawy: „Pixelpathology“ grafiki popularizatora grafuturyzmu Proembriona oraz najnowsze linoryty Oteckiego. Wykład o polskiej sztuce w przestrzeni publicznej poprowadzi Marcin Rutkiewicz.

Jak co roku Street Art Doping będzie towarzyszyła także impreza muzyczna w plenerze – w Cudzie nad Wisłą.

Street Art Doping to niejedyne cykliczne działanie Fundacji Do Dzieła! w przestrzeni publicznej. W czerwcu organizacja zrealizowała projekt Common Experience w Stambule, gdzie wyprodukowała prace trzech polskich artystów Sepe, Chazme i M-City. Prace zostały entuzjastycznie przyjęte przez turecką opinię publiczną. Kolejne edycje Common Experience planowane są w Ameryce Południowej i Australii.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: https://streetartdoping.pl/ i do śledzenia naszego fanpage’a: https://www.facebook.com/pages/Street-Art-Doping/179226918799205!

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu M.St Warszawy.

Program:

Murale:

Cyrcle /Los Angeles/USA
Ul. Widok 11
Ul. Radzymińska 140

DALeast /Kapsztad/RPA
Ul. Bliska 23

Sedlaczek Urban Art Gallery

Imprezy towarzyszące:

7.07 Marcin Rutkiewicz
„Polski street art czy street art w Polsce“
Kawiarnia Plażowa

11.07 Otecki. Linoryty
Sztuki&Sztuczki

18.07 Tag Your Track:
Burn Reynolds/Poor Niko/Gajkowsky&Wae
Cud nad Wisłą

19.07 Proembrion. „Pixel Pathology“
Kawiarnia Plażowa

Street Art Doping. Jeden z najbardziej znanych i najwyżej ocenianych polskich festiwali prezentujących sztukę ulicy. Od 5 lat z powodzeniem zmienia tkankę miejską Warszawy, gdzie dotychczas powstało kilkadziesiąt realizacji najoryginalniejszych światowych twórców takich jak m.in. Phlegm, Dome, London Police, SatOne, Bo 130, Will Barras, Czarnobyl, BToy, Pixel Pancho, Evol, M-City, Chazme 718, Sepe, Etam Crew, Otecki, Tone, Monstfur i wielu innych. Festiwal zmienił oblicze m.in. OchTeatru, kina Atlantic, mostu ŚląskoDąbrowskiego, w jego ramach co roku rozrasta się zewnętrzna galeria Urban Art Gallery na rondzie Sedlaczka.

W ramach SAD zrealizowaliśmy także wystawę Come Inside, która była  pierwszą zbiorową wystawą twórców polskiego street artu w warszawskiej Soho Factory.
Street Art Doping to nie tylko murale , Edycja 2012 była oparta na kompletnie innowacyjnym projekcie, Projekt Quarter polegał na oddaniu wybranego wycinka miasta (w tym przypadku ulicy Chmielnej wraz z przylegającymi podwórkami czy uliczkami) w ręce kilkudziesięciu artystów z całego świata. Projekt pokazał, że street art to nie tylko farba, puszka, ściana, szablon. To szereg działań w przestrzeni miasta których nie da się zaszufladkować. W efekcie odbyły się działania zarówno w przestrzeni miejskiej (murale, performance, instalacje), jak również w przestrzeni semigaleryjnej (wystawa fotograficzna „Street Art w Polsce 2012”, wystawa BR1 w oknach w Hotelu Zgoda, wystawa podsumowująca projekt).
Street Art Doping mimo niewielkich dotacji  selektywnie zmienia miasto