INNE PROJEKTY

CENTRUM GIER PLANSZOWYCH NAD WISŁĄ – ZAPRASZAMY DO GRY!

SZTUKI AKUSTYCZNE

sztuki akustycznie 1

Muzyka klasyczna opuści mury filharmonii i już 8.06.2014 rozbrzmi w klubie Sztuki&Sztuczki, przy ul. Szpitalnej 8a, gdzie będzie się można nią rozsmakować co drugą niedzielę czerwca i lipca oraz na początku sierpnia. W kameralnej przestrzeni patio klubu będzie można usłyszeć m.in. dzieła Schumanna, Beethovena, Haendela w wykonaniu znakomitych polskich muzyków.

Daty koncertów: 8.06.2014, 22.06.2014, 6.07.2014, 20.07.2014, 3.08.2014.

 Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Zaczynamy o godzinie 20.00.

W pierwszej odsłonie usłyszymy duet znakomitych akordeonistów z Warszawskiego Duetu Akordeonowego – Piotra Kopietza i Jacka Małachowskiego, o którym więcej poniżej:

8.06.2014. Duet Akordeonowy

W repertuarze duetu znajdują się barokowe arcydzieła o bogatej formie i brzmieniu, utwory ilustracyjne pełne muzycznej swobody i wdzięku oraz utwory współczesne. Prezentując tak bogatą różnorodność programową muzycy pokazują wpływy kompozytorów wielkich dzieł (w tym szkoły niemieckiej) na twórczość kompozytorską późniejszego okresu (również polskich) oraz zależność i wzajemne przenikanie się poszczególnych narodowościowych kultur muzycznych i to nie tylko europejskich. Ponadto słuchacze mają możliwość poznania nieograniczonej przestrzeni oraz głębi muzycznej wykonywanych utworów, kreowanej niezwykłymi możliwościami technicznymi i sonorystycznymi akordeonów koncertowych, na których w sposób wirtuozowski koncertuje Warszawski Duet Akordeonowy.

W programie m.in.: J.S.Bach, W.Beltrami, A.Chaczaturian, W.Zołotariew, A.Piazzolla, R.Galliano.

Artyści:

Piotr Kopietz – akordeon, akordina
Muzyk, aranżer i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbył roczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

Jacek Małachowski – akordeon
Muzyk i pedagog. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureat kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Dwukrotny Stypendysta Prezesa Rady Ministrów oraz fundacji J & S Pro Bono Poloniae. Współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie.

 

 22.06.2014 – Viola da gamba

sztuki akustycznie plakat 2

Viola da gamba będzie gwoździem programu drugiego koncertu z cyklu Sztuki Akustyczne, który odbędzie się 22.06.2014. Dzięki kolejnym utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym artystom – braciom Piotrowi i Pawłowi Zalewskim współtworzącym kilka zespołów muzyki rozrywkowej (Rita Pax, Alters, Excessive Machine) oraz koncertującym z wieloma innymi zespołami muzyki dawnej (m.in.: Canor Anticus, Sabionetta, Ars Nova) usłyszymy dzieła najwybitniejszych kompozytorów piszących na violę da gamba.

Dla wielu, nawet miłośników muzyki klasycznej, nazwa instrumentu viola da gamba może się wydać nieco egzotyczna… Jest to jednak instrument, który powstał już w XV wielu a szczyt jego popularności przypadł na okres renesansu i baroku. Zapraszamy więc serdecznie do zaznajomienia się z tym pięknie brzmiącym instrumentem smyczkowym, który barwą swego brzmienia zadziwi i zachwyci niejednego.

W programie m.in: M. Marais, A. Forqueray, F. Couperin.

Artyści:

Piotr Zalewski:

Od 2002 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej Canor Anticus (rok zał. 1970), w którym gra na violi da gamba altowej i basowej. Wraz z zespołem otrzymał w 2006 roku Nagrodę im. Adama Jarzębskiego na XVI Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie.

Występował m.in. z zespołami: Ars Nova, Orkiestrą Złotego Wieku, Narol Baroque, Il Tempo, Capella Cracoviensis, Sabionetta, Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Warszawie, Filharmonią Narodową w Warszawie. Jako solista występował w Filharmonii Olsztyńskiej i Operze Narodowej w Warszawie. Współpracował z wybitnymi solistami takimi jak: Anna Mikołajczyk, Krzysztof Szmyt, James Oxley, Dirk Snellings, Kay Wessel, Władysław Kłosiewicz, Jerzy Połomski.

Równolegle z wykonywaniem muzyki dawnej zajmuje się muzyką rozrywkową, gdzie udziela się jako basista, gitarzysta i wokalista w zespołach takich jak Rita Pax, Alters czy Clintwood. Wziął udział w nagraniu ośmiu płyt kompaktowych, z których dwie uzyskały nominację do nagrody Fryderyka.

Paweł Zalewski

Grę na violi da gamba studiował u Marcina Zalewskiego, Petra Wagnera i Kazimierza Pyzika na Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Doskonalił się również na kursach mistrzowskich i lekcjach prywatnych z takimi profesorami jak: M. Caudle, B. Hoffman, J. ter Linden, J. Manson, J. Meder, P. Pandolfo. Paweł Zalewski współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej (m.in. Ars Nova, Canor Anticus, Ars Cantus, Capella Cracoviensis, Collegio di Musica Sacra, Concerto Pollacco, Narol Baroque, Orkiestrą Złotego Wieku, Sabionetta).

Występował z tymi zespołami na festiwalach i koncertach w Polsce i w Europie (Ausrtia, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Ukraina). Wziął udział w nagraniu sześciu płyt z muzyką dawną.

Oprócz gry na violi da gamba Paweł Zalewski zajmuje się innymi gatunkami muzyki. Jako gitarzysta, gambista, wokalista i kompozytor wziął udział w nagraniu czterech płyt z muzyką rozrywkową.


6.07.2014 – Muzyka kameralna

sztuki_akustycznie_small

Podczas  trzeciego koncertu z cyklu Sztuki Akustycznie – 6.07.2014 –  posłuchamy Kwartetu Fortepianowego pod przewodnictwem Tomasza Pawłowskiego, który wykona dla nas muzykę kameralną. Kwartet fortepianowy (czyli zespół złożony z piano, skrzypiec, altówki i wiolonczeli) zaprezentuje słuchaczom największe dzieła muzyki kameralnej i opowie nieco więcej o tradycji wspólnego muzykowania.

Muzyka kameralna jest komponowana na małe zespoły, przeznaczona do wykonywania podczas spotkań ludzi z wyższych sfer. Jej nazwa pochodzi od włoskiego sformułowania 'da camera’ – czyli do komnaty. Ze względu na jej intymny charakter, muzyka kameralna często nazywana jest w tradycji anglo-saskiej 'muzyką przyjaciół’. Źródłem tej nazwy jest fakt, że przez ponad 200 lat, muzyka kameralna była wykonywana głównie przez muzyków – amatorów, w ich własnych domach, wyłącznie dla przyjemności najbliższych osób jak i samych wykonawców. Dziś, mimo iż muzyka kameralna zawędrowała na największe światowe sceny i sale koncertowe wciąż wielu muzyków – amatorów i profesjonalistów umila sobie czas grając utwory kameralne.

W programie m.in.:

  • Walter Rabl: Kwartet Es-dur op.1 na fortepian, klarnet, skrzypce wiolonczelę cz. I (1896)
  • L. van Beethoven: Trio B-dur op.11 na klarnet, wiolonczelę, fortepian, cz. III Tema con variazioni („Pria ch’io l’impegno”: Allegretto) (1797)
  • M. Musorgski: Poemat Symfoniczny „Noc na Łysej Górze” w opracowaniu na skrzypce, klarnet, wiolonczelę fortepian (1867)
  • Aram Chaczaturian: Trio na klarnet, skrzypce i fortepian, cz. III (1932)
  • Camille Saint Saens: Poemat Symfoniczny „Danse Macabre” w opracowaniu na kwartet (1874)
  • Johannes Brahms: Trio a-moll na klarnet, skrzypce, fortepian op.114, cz. IV (1891)
  • Igor Strawiński: „Suita z Historii żołnierza” na skrzypce, klarnet i fortepian” cz. V „Taniec Diabła” (1919)
  • Dymitr Szostakowicz: II Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, e-moll, op. 67, cz. 4 (1944)
  • Claude Debussy: „Golliwog’s cakewalk” – „Taniec Pajaca” z cyklu „Kącik dziecięcy”, miniatura fortepianowa w opracowaniu na kwartet (1908)
  • Artie Shaw: Koncert na Klarnetowy, fragment (1940)

Artyści:

Piotr Ptak – klarnet

Piotr Ptak ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Ponadto doskonalił swój warsztat pod kierunkiem instrumentalistów takich, jak: Guy Deplus, Guy Dangain, Charles Neidich, Ernesto Molinari, Julian Bliss, Jean Michel Dusard, Patrick Messina, Edvard Bruner, Mieczysław Stachura oraz Andrzej Janicki. Jest laureatem nagród na konkursach muzyki solowej i kameralnej oraz dwukrotnym stypendystą Austriackiego Forum Kultury. Otrzymał również stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”. Jako muzyk orkiestrowy grał pod batutą wielu polskich i zagranicznych dyrygentów, byli to m. in. Jerzy Maksymiuk, Jacek Kasprzyk, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Andrey Boreyko, Massimiliano Caldi czy Rafael Payare. Koncertował w wielu krajach europejskich oraz w Chinach, Korei Południowej i Tajwanie. Uczestniczył w nagraniach muzyki symfonicznej i filmowej, niektóre z nich uzyskały nominację do nagrody Fryderyka.
Piotr Ptak współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Sinfonią Viva, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Muzycznym im. J. Kiepury w Warszawie, Teatrem IMKA, ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” i Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego. Prowadzi również działalność pedagogiczną w PSM I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Żyrardowie.

Mateusz Zaziębło – skrzypce

Mateusz Zaziębło urodził się 24. 07. 1986 r. w Żywcu. Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 2010 w klasie skrzypiec prof. Pawła Łosakiewicza. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich profesorów jak: K. Jakowicz, T. Gadzina, M. Grabarczyk, K. Tarcholik, M. Śliwicko-Wysocka, J. Skramlik, S. Yarosević, E. Zienkowski. Brał udział w wielu konkursach solowych i kameralnych. Koncertował na terenie Polski i większości krajów Europy (Niemcy, Czechy, Słowacja, Belgia, Francja, Włochy, Wielka Brytania) jak również na Tajwanie, w Korei Południowej i USA.
Jako członek orkiestry występował pod batutą dyrygentów takich jak J. Semkow, L. Livingstone, P. Lando, P. Amaral na licznych festiwalach muzycznych – m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Dokonał nagrania płytowego koncertu skrzypcowego e-moll F. Mendelssohna z polsko-niemiecką orkiestrą akademicką w Niemczech.
Obecnie współpracuje z Teatrem Muzycznym ROMA, Filharmonią Narodową, Teatrem IMKA, Teatrem Powszechnym, Orkiestrą Sinfonia Viva i Radomską Orkiestrą Kameralną.

Adam Misiak – wiolonczela

Adam Misiak, urodzony w 1980 roku, naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 10 lat w PSM I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie, w klasie Andrzeja Czerwińskiego i Kazimierza Piwowarskiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja
Wróbla. Jako stypendysta Rządu Francuskiego studiował również w Konserwatorium w Rennes w klasie prof. Annick Rénéze-Emery. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach muzycznych pod kierunkiem takich pedagogów jak Geir Draugsvoll, Stanisław Firlej, Yvonne Frye, Cezariusz Gadzina, Peter Hoerr, Steffan Hussong, Catalin Ilea, Agata Jarecka, Arto Noras, Andrzej Orkisz, Claus Reichardt i Tomasz Strahl.
W roku 2003 otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez prof. Tomasza Strahla na IV Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W tym samym roku, w duecie z akordeonistą Marcinem Krzyżanowskim zajął II miejsce na 40 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal oraz na 56 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym CIA w Esztergom (Węgry), w kategorii zespołów kameralnych. Adam Misiak został również laureatem cyklu koncertów „Muzyczne Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury (w sezonie 2003-2004). W 2004 roku przyznano mu nagrodę za najlepsze wykonanie „Berceuse” Dietera Kaufmanna podczas XI Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach, a rok 2006 przyniósł mu III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie na Wiolonczelę Solo w Katowicach. W roku 2007 ponownie wystąpił na konkursie w Klingenthal, uzyskując III nagrodę w kategorii zespołów kameralnych w duecie z Jackiem Małachowskim.
Na co dzień Adam Misiak prowadzi grupę wiolonczel orkiestry Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia, jest również nauczycielem gry na wiolonczeli.

Tomasz Pawłowski – fortepian

Tomasz Pawłowski w 2007 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Kameralistykę studiował pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. Jest także absolwentem Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Swój kunszt doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez najznakomitszych artystów: A. Jasiński, H. Nakamura, C. Ousette, E. Pobłocka, H. Holl, V. Mierżanow.
Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2005 r. zdobył I nagrodę i Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Oranienburgu (Niemcy). Był dwukrotnym stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2000, 2001) oraz stypendystą Burmistrza miasta Hamamatsu (Japonia) w 2006 roku. W 2012 r. wraz z sopranistką Ewą Leszczyńską zdobył I nagrodę na konkursie G. Carducci w Madesimo (Włochy) w kategorii duetów.
Głównym zamiłowaniem muzycznym Tomasza Pawłowskiego jest kameralistyka. Na tym obszarze współpracował z muzykami światowego formatu – mezzosopranistką Urszulą Kryger, altowiolistą Ryszardem Groblewskim oraz skrzypkami Christianem Danowiczem i Agnieszką Maruchą. Tej ostatniej partnerował w nagraniu sonat i miniatur Hansa Hubera, które znalazły się na płycie wydanej w listopadzie 2012 r. Oprócz tego nagrywał także utwory solowe i kameralne dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.
Kameralna działalność pianisty nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej. Z powodzeniem uczestniczy też w projektach muzyki tangowej i musicalowej. Występował w Austrii, Niemczech, Japonii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Włoszech oraz Bibliotece Polskiej w Paryżu. W Polsce koncertował w Żelazowej Woli, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Wrocławskiej, w Szczawnie-Zdroju na Festiwalu im. H. Wieniawskiego, a także na scenach warszawskich: w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Od 2007 do dziś stale współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. W październiku 2009 roku wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonując koncert g-moll C. Saint-Saensa. Oprócz tego koncertował z orkiestrą Leopoldinum we Wrocławiu oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną.
Jest wykładowcą w UMFC w Warszawie.

 

20.07.2014 – Pieśni

sztuki_akustycznie03_smallW czwartym tygodniu cyklu koncertów klasycznych zwracamy się ku instrumentowi, który każdemu człowiekowi jest najbliższy – ku ludzkiemu głosowi – solistka Warszawskiej Opery Kameralnej zaprezentuje najwspanialsze dzieła skomponowane na głos solowy. Towarzyszyć jej będą znakomici muzycy Filharmonii Narodowej – Joanna Okoń i Robert Skiera.

Magdalena Rucińska – sopran

Magdalena Rucińska w 2005 roku, jeszcze jako studentka, została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie wykonuje zarówno utwory oratoryjno – kantatowe (Mozart – Exsultate jubilate, Grabmusik, Missa Brevis B-dur), jak i pierwszoplanowe partie operowe w dziełach Mozarta (Il re pastore – Aminta, Lucio Silla – Cinna), zbierając bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej. W 2008 roku rozpoczęła współpracę solistyczną z Krakowską Operą Kameralną (opery buffa G.B. Pergolesiego – La serva padrona, Livietta e Tracollo; Die Schuldigkeit des ersten Gebots W.A. Mozarta), a od sezonu 2005/2006 corocznie można ją było usłyszeć w repertuarze pasyjnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, podczas Koncertów Wielkopostnych w Salach Redutowych teatru ( G. B. Pergolesi – Stabat Mater, A. Hasse – Miserere ).
Od 2006 roku współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, występując w Sali Koncertowej oraz Kameralnej Filharmonii Narodowej, a także podczas audycji koncertowych i edukacyjnych w całej Polsce, prezentując repertuar operowy, operetkowy i pieśniarski.Artystka bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in. „Gaude Mater”, „Cracovia Sacra”, „Ars Cameralis”, „Muzyka na szczytach”, „Muzyczne przestrzenie”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia”), znajdując się w gronie takich artystów jak Olga Pasiecznik, Jadwiga Rappé, Jonathan Plowright, Pablo Márquez, czy Jakub Jakowicz. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami – Kaiem Bumannem, Tadeuszem Strugałą, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wicherkiem, czy Tomaszem Radziwonowiczem oraz jego orkiestrą – Sinfonia Viva.
Wraz z zespołem Alla Polacca nagrała dwie płyty z muzyką Moniuszki, Brahmsa, Holsta i Brittena. Współpracując z zespołem muzyki dawnej La Tempesta, wzięła udział w nagraniach z cyklu MUSICA CLAROMONTANA, który prezentuje zapomniane dzieła polskiej muzyki XVIII wieku (Musica Claromontana vol.28 i 29, DUX 2008). Nagrywała dla II Programu Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. 10 i 17. kwietnia 2010 roku jako śpiewaczka-solistka wzięła udział w uroczystościach żałobnych w Archikatedrze Warszawskiej, transmitowanych przez najważniejsze stacje telewizyjne i radiowe w Polsce. 1.05.2014 roku prawykonanie Missa Corpus Christi Łukasza Farcinkiewicza z udziałem Magdaleny Rucińskiej zainaugurowało festiwal Gaude Mater na Jasnej Górze.

Joanna Okoń – skrzypce

Joanna Okoń jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształciła się w klasie prof. Janusza Kucharskiego, a później na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. Umiejętności swe doskonaliła również u słynnej skrzypaczki Mariny Jaszwili. W 2012r. zakończyła staż artystyczny w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.
Joanna Okoń pochodzi z rodziny o wieloletnich muzycznych tradycjach. Od najmłodszych lat była obecna na estradach, biorąc udział w koncertach z mamą- pianistką- Aliną Jasielską- Okoń. Jest laureatką min. I nagrody na Przesłuchaniach Młodych Skrzypków w Warszawie ( 1991r) oraz IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu ( 1993r). Umiejętności swe skrzypaczka prezentowała min. kilkakrotnie na Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Łańcucie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kobe( Japonia). Koncertowała podczas ważnych wydarzeń kulturalnych. Wykonuje wiele koncertów charytatywnych.
Była współorganizatorką ciekawych przedsięwzięć artystycznych min. widowiska muzycznego “ Mity” wykonanego w Teatrze Małym w Warszawie oraz Teatrze im St. Witkacego w Zakopanem. Kunszt i wrażliwość muzyczną doskonaliła również jako stypendystka Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau ( Austria) prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich. Tam przez kilka letnich sezonów pracowała pod okiem takich dyrygentów jak sir. Neville Marriner, Riccardo Mutti, Fabio Luisi, Shandor Vegh, Leopold Hager, Theodor Guschlbauer, Heinrich Schiff. Była muzykiem wielu słynnych zespołów muzycznych min. “ Warszawscy Soliści Concerto Avenna” pod kierunkiem Andrzeja Mysinskiego, Filharmonii Narodów prowadzonej przez Justusa Franza oraz Sinfonii Varsovii ( z którą współpracuje jako skrzypaczka do chwili obecnej). Ważne miejsce w działalności artystki zajmują koncerty dla dzieci i młodzieży organizowane przez działającą przy Filharmonii Narodowej w Warszawie- Estradę Kameralną. Joanna Okoń jest również pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Robert Skiera – fortepian

Studia pianistyczne ukończył w 1988 roku w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Prof. Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistykę u Prof. Barbary Halskiej. Pracował w tej uczelni jako adiunkt w Katedrze Fortepianu oraz w klasie kameralistyki, współpracując również z klasą Prof. Piotra Palecznego. Był wykładowcą Uniwerytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. J. Elsnera współpracując m.in. z w klasą wokalną Marii Olkisz i Jacka Laszczkowskiego. Prowadził zajęcia w ramach międzynarodowych kursów interpretacji muzycznej w Nowym Sączu.
Jako solista i kameralista występuje na koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Niemczech (Kiel, Frankfurt, Mainz, Trewir, Mannheim, Cottbus, Husum, Mülheim, Oberhausen, Segeberg…) w Holandii (Haga), we Włoszech (Mediolan, Turyn, Genua), Austrii (Wiedeń), Wielkiej Brytanii (Londyn), we Francji (Paryż), Belgii (Bruksela), na Węgrzech (Budapeszt) – otrzymując pochlebne recenzje prasowe.
Wielokrotnie koncertował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje ze znanymi aktorami i muzykami polskimi. M.in. wystąpił wraz ze światowej sławy polskim skrzypkiem Mariuszem Patyrą w Mediolańskim Teatro Dal Verne dla publiczności liczącej ok. 1200 osób.
Dokonał szeregu nagrań dla II programu Polskiego Radia oraz dla Telewizji Polskiej. Występował jako solista z orkiestrami kameralnymi, a także wykonywał partie fortepianowe w utworach orkiestrowych ( m.in. pod dyr. Dietricha Fischer-Dieskau).
Jego repertuar obejmuje utwory od Bacha do Bartoka.
Udzielał wywiadów dla polskich pism muzycznych. Nakładem firmy „Acte Prėalable” ukazała się jego płyta z utworami solowymi Fr. Chopina. Natomiast firma „DUX” opublikowała nagrania muzyki kameralnej z jego udziałem.

Program
W. A. Mozart:
– Aria Aminty „L’amero” z opery „Il Re Pastore”
– Alla Turca
– Dwie Arie Despiny z opery „Cosi fan Tutte”: „Una donna”, „In uomini”
H. Wieniawski:
– Obertas op.19
– Polonez D-dur op.4
F. Chopin:
– Dwa Mazurki op. 68: a-moll i F-dur
W. A. Mozart:
– Aria Cherubina „ Non so piu cosanon” z opery „Wesele Figara”
J. Hubay:
– Poemat węgierski op. 27 nr 6
B. Bartok:
– Tańce rumuńskie
L. v. Beethoven:
– Klavierstuck a-moll (Fur Elsie”)
G. Puccini:
– Aria Musetty”Quanto me’nvo” z opery „Cyganeria”
F. Chopin:
– Walce: cis-moll op. 64 , Es-dur op. 18
W. Kroll:
– „Banjo i skrzypce”
R. Strauss:
– Aria Adeli z opery „Zemsta Nietoperza”
J. Heifetz:
– Deep River (negro spirituals)
F.Lehar:
– “Kiedy skrzypki grają” czardasz z operetki „Cygańska miłość”

03.08.2014 – „Il Canto Minore”

sztuki_akustycznie02_smallWystęp Kameralnego Zespołu Wokalnego „Il Canto Minore” to główna atrakcja V koncertu z cyklu Sztuki Akustycznie, który odbędzie się 3 sierpnia o 20.00 w Sztukach&Sztuczkach (ul. Szpitalna 8A, Warszawa).

„Il Canto Minore” to Kameralny Zespół Wokalny w skład którego wchodzą soliści: Wanda Laddy, Marta Lawrence, Sławomir Łobaczewski i Michał Straszewski.
Zespół ma w swoim repertuarze muzykę współczesną, barokową, renesansową, średniowieczną a także rosyjskie i ukraińskie pieśni ludowe oraz kolędy! Mimo skromnego, czteroosobowego składu, z powodzeniem zastępuje klikudziesięcioosobowy chór. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach chóralnych w Finlandii i we Włoszech, w tym Grand Prix w Gorizii. Za płytę Psalmów M. Gomółki, wraz z „Ars Nova”, otrzymał nagrodę „Fryderyk ’96”. Nominację do tej nagrody otrzymała też płyta „Msze staropolskie”. Oprócz tego „Il Canto” nagrał jeszcze 6 płyt – m. in. płytę rozrywkową oraz płytę kolędową (ta druga uznawana jest obecnie za klasykę gatunku).
Zespół wykonał też liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, występował w wielu programach telewizyjnych (np. w inscenizacji komedii madrygałowej „La pazzia senile” A. Banchieri’ego), w programach edukacyjnych W. Malickiego i „Sekretach Polihymnii” J.Waldorffa. Z dużym powodzeniem występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą m. in. Schleswig – Holstein Musik Festival, Wratislavia Cantans, Dni Muzyki Polskiej w Lincoln Center w Nowym Jorku, Festiwalach Muzyki Dawnej: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Starym Sączu, Żywcu, Radomiu, Elblagu. Wielkie uznanie publiczności i krytyki „Il Canto” uzyskał na koncertach w Waszyngtonie w styczniu 2002 roku.