Cut & Paste. Polski Szablon 2020

Szablon to stara technika malarska, licząca nawet 30 tys. lat. Od dawna przy pomocy szablonów nanoszono napisy i oznaczenia, malowano znaki i szyldy. W czasie drugiej wojny światowej posługiwali się tą techniką żołnierze Małego Sabotażu, a po wojnie propaganda komunistyczna. Bez szablonu nie byłoby estetyki punk rockowego podziemia lat 80. W tej właśnie dekadzie graffiti szablonowe okazało się też idealnym medium rozprzestrzeniania idei dla młodzieżowych środowisk wolnościowych, antysystemowych i artystycznych. Po upadku komuny mury polskich miast pokryte były setkami i tysiącami odbić szablonów, które dziś nazwalibyśmy po prostu street artem. Tu właśnie tkwią korzenie współczesnej, polskiej sceny szablonowej, do dziś tworzą artyści, którzy swoją karierę zaczynali wtedy.
– Nielegalne graffiti szablonowe to małe, zwykle jednokolorowe, pozornie nieatrakcyjne obrazki, warto ich jednak szukać, warto obserwować, bo to prawdziwe perełki ulicznej sztuki – mówi SC Szyman, grafik i plakacista, twórca warszawskiej pracowni N22 i kurator wystawy „Cut&Paste. Polski Szablon 2020”. – Pełny precyzji potencjał szablonu ujawnia się jednak dopiero w studiu artysty.
Takie właśnie prace zobaczymy na wystawie w Elektrowni Powiśle.
W wystawie wezmą udział:
Czarnobyl
Egon Fietke
Gu-Tang Clan
NeSpoon
Maniac
M-City
Bartek Stypka
Simpson
Tankpetrol
Wystawa odbywa się w ramach Street Art Doping 2020 w przestrzeni pop-upowej galerii w Elektrowni Powiśle (II piętro). Jej organizatorem jest Fundacja Do Dzieła! Wydarzenie jest współfinansowane przez M. St. Warszawa.
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2020 w godzinach
wt-pt 16-20
sb-nd 12-20
W związku z panującymi obostrzeniami osoby wybierające się na wernisaż 6.11 prosimy o przesłanie mejla potwierdzającego obecność ze wskazaniem godziny przyjścia