Statki Warszawskiej Wisły

plakat2

W czwartek, 5 lipca o godz. 19  zapraszamy na wystawę „Statki Warszawskiej Wisły”. Zobaczymy najciekawsze obiekty pływające niegdyś po stołecznym odcinku rzeki. Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że odbędzie się na Wiśle – w przystani Nowa Fala oraz cumującej do niej iBarce.

„Statki warszawskiej Wisły” to tytuł wystawy multimedialnej i cyklu spotkań poświęconych statkom, które pływały na warszawskim odcinku Wisły i ich historii. Będzie się one odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle – na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Pattona.

Wystawa nieprzypadkowo odbywa się właśnie teraz – mija 190 lat od pojawienia się w Warszawie nowoczesnego na owe czasy pierwszego parowca „Victory”, natomiast okrągłą setną rocznicę obchodzi powstała w grudniu 1918 roku Flotylla Wiślana. Tym samym wystawa święci też obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.

Na wystawie poznamy historię blisko 50 statków, które pływały po Warszawie,[po Wiśle z czego sporo część z nich po stołecznym odcinku Wisły] a także armatorów i portów na stołecznym odcinku Wisły.

– Mój dziadek pływał, pływał ojciec, brat też pływał,[brat też pływa] nie miałem wyjścia – mówi z uśmiechem kpt. Waldemar Danielewicz, który przygotował część wystawy poświęconej statkom. Dziś ma jedno z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi, jest autorem książki „Polskie holowniki morskie” [współautorem książki „100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda-Iława-Elbląg 1912-2012] a także autorem wielu artykułów o żegludze śródlądowej w czasopismach: „Morze”, „Morza Statki i Okręty”, „Okręty Wojenne Jest jednym z największych znawców żeglugi śródlądowej w Polsce. Ponadto współredaktorem strony internetowej – żegluga śródlądowa wczoraj i dziś.

Jak się zaczęła jego pasja? –  W latach 70. podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała „stare, dobre czasy”, to były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją „miłością” za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi  – często przekazywaną z ust do ust – uratować przed zapomnieniem – mówi.

Tysiące godzin spędzonych w archiwach i kontakty z kapitanami i załogami w całej Polsce oraz korespondencja z zagranicznymi miłośnikami żeglugi śródlądowej przyniosły efekty. To też dzięki temu możemy się dowiedzieć tyle o statkach pływających po warszawskim odcinku Wisły.

Z kolei za część wystawy dotyczącej portów i armatorów odpowiada Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski, autorzy książki „Wiślane porty Warszawy”.

Wystawa jest zorganizowana dzięki współfinansowaniu ze środków m.st  Warszawy.
Wystawie będą towarzyszyć spotkania i prelekcje – pierwsze pod hasłem „Wiślane Parowce” odbędzie się 25.07 (g.18), a udział w nim wezmą kpt. Waldemar Danielewicz i kpt.Stanisław Fidelis.
Wystawę organizuje Fundacja Do Dzieła! a partnerami są iBarka i Przystań Nowa Fala.

Wernisaż w czwartek, 5.07 o godz. 19. Przystań Nowa Fala znajduje się vis a vis Muzeum nad Wisłą (obok CN Kopernik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *