LOW BROS MURAL „Shrine/Świątynia”

Mural „Świątynia” autorstwa Low Bros dotyka problemu konfliktu między tradycją a postępem. W dzielnicy Praga, gdzie znajduje się mural, można znaleźć wiele małych kapliczek z posągami Marii Dziewicy. Znajdują się one na podwórkach kamienic i stanowią barwny kontrast do otaczających budynków.

– Podoba nam się fakt, że ludzie aktywnie uczestniczą w tworzeniu własnego otoczenia – mówili Low Bros. – To to samo pragnienie, które odczuwaliśmy, gdy zaczynaliśmy malować w przestrzeni publicznej.  Poczuliśmy potrzebę wypowiadania się w imieniu naszych rówieśników i wnoszenia własnych wizji do miasta, które wydawało się reprezentować tylko wcześniejsze pokolenia. Zrozumieliśmy , że mamy moc zmiany. To aspekt, którego nie widzimy w tych ikonach katolickich. Ale biorąc pod uwagę ich znaczenie dla tożsamości historycznej dzielnicy i mieszkających tu ludzi, wzięliśmy te kaplice jako podstawę do stworzenia czegoś, co pozostawia więcej miejsca na nowe wizje. Cyfrowe pokolenie jest przyzwyczajone do  przeglądania warstw informacji. Górna warstwa w naszej pracy pokazuje abstrakcyjne zdjęcie sanktuarium Matki Bożej w otoczeniu kwiatów. Ta mozaika pikseli jest zaproszeniem do układania świata swojej idei, świata XXI wieku.

LOW BROS  to duet z Berlina, który tworzą bracia Christoph and Florin Schmidt. Charakteryzują się  jednym z najbardziej oryginalnych estetycznie styli we współczesnej sztuce w przestrzeni publicznej i jaskrawą kolorytsyką. W swoich pracach często badają sprzeczności pomiędzy tożsamością a erą cyfrową.

Praca przy Małej 8 jest ich pierwszym dziełem w Polsce.

Mural powstał w ramach Street Art Doping 2018, który jest współfinansowany przez M. St Warszawa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *